Jeżeli doszedłeś do tego etapu w swoim życiu, że masz ochotę rzucić wszystko w cholerę i wyjechać w Bieszczady, zarabiając na swoje utrzymanie jako freelancer, ale nie wiesz jeszcze do końca na czym możesz zbić majątek online, z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł. Przedstawiamy zestawienie dwudziestu mniej, lub bardziej popularnych zawodów, w których możesz pracować zdalnie.

1.Blogger

Prowadzenie bloga w 2021r. nadal ma sens i potencjał. Jeżeli jesteś ekspertem w jakiejkolwiek dziedzinie, czy po prostu ciekawie piszesz na różne życiowe tematy, z pewnością znajdziesz swoich odbiorców. Jak zarabiać na blogu? Najpierw musisz włożyć sporo pracy w jego stworzenie i napisać wiele wysokiej jakości artykułów i przyciągnąć fanów. Gdy już zbudujesz swoją społeczność, możesz zarabiać na reklamach, artykułach sponsorowanych, systemach afiliacyjnych, czy takich systemach reklamy, jak AdSense.

 1. Coach

Moda na coaching przyszła do nas zza oceanu i zyskuje coraz większą popularność. Zadaniem coach’a jest wskazanie i uwolnienie potencjału drzemiącego w kliencie, aby umożliwić mu realizację celów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Jeżeli posiadasz zdolności przywódcze i potrafisz słuchać, może to być dobra opcja dla Ciebie. Jak możesz znaleźć Klientów? Najprostszym sposobem jest chyba rozpoczęcie przygody z coachingiem jako klient i wdrożenie podobnych rozwiązań u siebie.

 1. Copywriter

Jeżeli masz „lekkie pióro” i lubisz pisać na różne tematy, zdecydowanie warto zagłębić się w temat i zostać (SEO) Copywriterem. Zleceń na wszelkiego rodzaju teksty raczej nie ubywa, więc dobry copy na brak pracy nie powinien narzekać. Początkujący copywriter bez doświadczenia może spróbować swoich sił na polskich giełdach zleceń tekstów, np. Goodcontent, czy TextBookers.

 1. Grafik komputerowy

Jeżeli posiadasz zmysł plastyczny, wyobraźnię przestrzenną i kreatywny umysł, zawód grafika koputerowego może okazać się idealnym wyborem dla Ciebie. Jest to jedna z profesji, w której niezbędna jest specjalistyczna wiedza i tworzenie ładnych obrazków w Canva to niestety za mało, by oferować profesjonalne usługi graficzne. Grafik tworzy projekty z zastosowaniem oprogramowania komputerowego, np. Adobe Indesign, Photoshop, Illustrator, czy Corel Draw. Wielu grafików dzieli się swoją wiedzą online i oferuje kursy zawodowe, z których możesz skorzystać, jeżeli na poważnie interesujesz się tym zawodem.

 1. Handlowiec

Praca handlowca online, zwanego także jako account manager, przedstawiciel handlowy czy po prostu sprzedawca, polega na prowadzeniu sprzedaży w internecie. Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny za pozyskiwanie nowych klientów i rynków zbytu, obsługę zamówień oraz telefoniczny i mailowy kontakt z klientami. Dobry handlowiec, powinien raczej posiadać pewne predyspozycje osobiste, niż wiedzę techniczną, aby dobrze radzić sobie na tym stanowisku. Osoby kontaktowe, przebojowe i skrupulatne idealnie sprawdzą się jako handlowiec. Pracę w tym zawodzie można znaleźć w zasadzie w każdej branży. Oferty są publikowane na portalach z ogłoszeniami o pracę (np. OLX), czy LinkedIn.

 1. Headhunter, czyli konsultant ds. rekrutacji

Jeżeli lepiej się czujesz w roli rekrutera, niż kandydata poszukującego pracy, jest szansa, że polubisz właśnie ten zawód. Mile widziani w branży są absolwenci studiów socjologicznych, czy psychologicznych, ale często wystarczy ukończenie kursu dla rektuterów. Osoby bez doświadczenia, czy wykształcenia mogą znaleźć zatrudnienie jako rekruter HR w branży IT – na portalach typu pracuj.pl czy OLX można znaleźć sporo ofert zatrudnienia.

 1. Księgowy

Do wykonywania tego zawodu niezbędne jest ukończenie studiów lub szkoły policealnej, ewentualne kursu dla księgowych oraz odbycie praktyki zawodowej w dziale księgowym firmy lub biurze rachunkowym. Oprócz wykształcenia dobra księgowa (lub księgowy) powinna mieć odpowiednie kompetencje, np. umiejętność pracy pod presją czasu, systematyczność, umiejętności matematyczne, czy analityczne. Księgowa może pracować na własny rachunek świadcząc usługi księgowe na rzecz firm lub w dziale księgowym w większych firmach.

 1. Operator (moderator) czatu

Tutaj są dwie opcje – możesz poszukać pracy jako moderator czatu firmowego, lub czatu dla dorosłych (randkowego). Pracę można znaleźć w języku polskim, jednak jeżeli biegle znasz jakikolwiek inny język, np. angielski, szwedzki,czy norweski, możesz liczyć na wyższe stawki za wiadomość. Popularni pracodawcy w tej branży to np. Cloudworkers, Vdesk, ABC Chat, czy TexKings.

 1. Pracownik call center / Telemarketer

W tym przypadku, tak jak praca na czacie, można znaleźć zatrudnienie na tradycyjnym call center, lub jako telefonistka na portalu randkowym. Ten pierwszy rodzaj ofert można znaleźć na portalach z ofertami pracy, czy LinkedIn, natomiast pracę jako telefonistka oferują portale typu wspomniany już TexKings. Do pracy wystarczy stałe łącze internetowe, ponieważ połączenia są zwykle wykonywane online.

 1. Programista

Programista to zawód marzeń wielu osób – pewnie i ty marzyłeś o pracy przy komputerze na Bali, Cyprze, czy innym egzotycznym miejscu w towarzystwie innych cyfrowych nomadów, ale boisz się, że za późno na przebranżowienie się i zdobycie nowych umiejętności. Jesteś w błędzie! Wiele szkół IT online szkoli adeptów tego zawodu. Jeżeli przyłożysz się do nauki, w ciągu kilku miesięcy możesz opanować solidne podstawy takich języków programowania, jak C++, Python, czy Java i szukać zatrudnienia jako Junior Developer.

 1. Specjalista ds. eksportu

Jeżeli biegle znasz co najmniej jeden język obcy i masz naturę handlowca, spróbuj swoich sił jako zdalny specjalista ds. eksportu. Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny za pozyskiwanie nowych rynków i kontrahentów dla swoich klientów z różnych branż – od kosmetycznej po produkcję hal stalowych. Stwórz własne portfolio z propozycją dla firm, które mogą potrzebować takiego specjalisty i aplikuj bezpośrednio do przedsiębiorstw.

 1. Specjalista ds. mediów społecznościowych

Jeżeli media społecznościowe nie mają przed Tobą tajemnic, potrafisz tworzyć kreatywne posty na Facebooku, czy Instagramie, czy skutecznie prowadzić kampanie sprzedażowe, jest to zajęcie dla Ciebie. Coraz więcej firm docenia moc portali społecznościowych takich, jak Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, czy LinkedIn i wchodzi w interakcje z klientami w ten właśnie sposób. Oferty pracy są publikowane na grupach na Facebooku, ale warto też aplikować do agencji reklamowych i bezpośrednio do firm.

 1. Specjalista ds. wprowadzania danych

Firmy usługowe, handlowe, czy produkcyjne bardzo często zlecają wprowadzanie różnego rodzaju danych, czy tworzenie baz mailingowych i telefonicznych, które później wykorzystują do celów handlowych. Do wykonywania takiej pracy wystarczy komputer i wifi. Zleceń można szukać na grupach na Facebooku lub portalach dla freelancerów, np. Oferia.

 1. Sprzedawca internetowy

Interesujesz się handlem i chciałbyś prowadzić sklep internetowy? Zostań sprzedawcą online. Jeżeli uda Ci się znaleźć niszę lub trafić w trendy, możesz sporo zarobić łącząc pasję z pracą. Zastanów się, czy chcesz sprzedawać rękodzieło, odzież, gadżety, ciekawe produkty z Aliexpress, a może stworzyć second hand online? Brak kapitału nie wyklucza tego rodzaju działalności – możesz prowadzić sklep w systemie „dropshipping”, gdzie Twój sklep tylko przyjmuje zamówienia, a realizuje i wysyła je bezpośrednio producent.

 1. Nauczyciel

Jeżeli posiadasz jakąkolwiek wiedzę, którą mógłbyś przekazać innym, warto rozważyć nauczanie przez internet. Popyt istnieje nie tylko na nauczycieli języków obcych, czy przedmiotów ścisłych, ale także wielu innych dziedzin. Możesz przekazywać wiedzę związaną z konkretnymi umiejętnościami, zawodem, czy hobby. Wielu obcokrajowców w ciągu ostatnich kilku lat interesuje się nauką języka polskiego, a dobrych nauczycieli nie jest zbyt wielu. Jak znaleźć kursantów? Najlepiej stworzyć własny fanpage, blog, czy grupę na Facebooku, dodawać ciekawe treści i jednocześnie oferować płatne usługi, a z pewnością znajdzie się wielu chętnych.

 1. Tester oprogramowania

Tester manualny, czy tester automatyzujący, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się testowaniem oprogramowania komputerowego. Jeżeli zależy Ci na karierze w branży IT, jest to chyba najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie swojej ścieżki zawodowej. Pytanie jednak jak zacząć pracę jako tester oprogramowania? Niezbędne będą umiejętności, których można się w stosunkowo krótkim czasie nauczyć – dostępne są specjalne kursy i szkolenia online – prowadzi je np. internetowa szkoła IT CodersLab. Oprócz wiedzy fachowej, na kursie zdobędziesz też cenne informacje gdzie szukać zatrudnienia.

 1. Trener osobisty

Zawód trenera nie jest profesją regulowaną, co oznacza, że każda osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i przygotowanie może zacząć swoją przygodę w branży fitness. Adepci tego zawodu dzielą się tutaj w zasadzie na dwie grupy – osoby, które ukończyły studia na AWF oraz pacjonatów sportu, wieloletnich praktyków i osoby, które ukończyły kursy zawodowe. Dotychczas zawód ten kojarzył się z zajęciami na siłowni, czy indywidualnymi treningami z trenerem, jednak z uwagi na pandemię treningi online stały się równie popularne. Trener personalny ma spore pole do popisu – może prowadzić zajęcia online, np. na Facebooku, czy Skype, ale spore zyski przyniesie także odpowiednio prowadzona strona internetowa, czy blog z ofertą kursów i zajęć online.

 1. Tłumacz

Nie musisz mieć uprawnień tłumacza przysięgłego, ani ukończonych studiów filologicznych, aby zawodowo zajmować się tłumaczeniami. Jeżeli biegle znasz jeden (lub więcej) języków obcych i nie przeraża Cię konieczność nieustannego doskonalenia warsztatu, zawód tłumacza może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie przyjmuj jednak wszystkich zleceń, ale tłumacz tylko to, na czym faktycznie dobrze się znasz – wybierz dwie lub trzy specjalizacje i tłumacz na swój język ojczysty. Pierwszych klientów możesz znaleźć wśród biur tłumaczeń lub na giełdach zleceń, np. Globtra. Ostatnio coraz bardziej popularne są także tłumaczenia ustne online, np. przez Skype, czy Zoom.

 1. Web designer, czyli projektant stron internetowych

Projektant stron internetowych, jak każdy zawód w branży IT, wiąże się z koniecznością zdobycia wiedzy i umiejętności technicznych. Jeżeli takie pojęcia, jak WordPress, HTML, czy CSS niewiele Ci mówią, nie znajdziesz zatrudnienia w tym zawodzie, jednak dla chcącego nic trudnego. Internet jest pełen darmowych kursów na temat tworzenia stron internetowych z zastosowaniem WordPressa – znajdziesz je np. na YouTube, czy Udemy. Profesjonalne kursy oferuje wspomniane już szkoły CodersLab, czy Kodilla.

 1. Wirtualna asystentka

Zawód wirtualnej asystentki ostatnio cieszy się ogromną popularnością. Wiele firm przeniosło swoją działalność do internetu i decyduje się podzlecać prowadzenie sekretariatu właśnie wirtualnej asystentce (lub asystentowi). Mile widziane jest doświadczenie w pracy wirtualnej asystentki, lub sekretarki i dostępne są także kursy dla osób bez doświadczenia. Asystentka może prowadzić wirtualny sekretariat, co obejmuje np. fakturowanie, korespondencję z klientami, prowadzenie kalendarza, wprowadzanie danych, czy prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Klienci prywatni mogą także potrzebować jej pomocy, np. przy organizacji ślubu, czy urodzin.